Про художнє випалювання

його місце та роль в оздобленні виробів виготовлених з деревини або фанери.

            В теперішній час існує багато різноманітних художніх ремесел, що пов'язані з обробкою деревини: різьба, точіння, живопис по дереву, мозаїка і т. ін. Всі вони досить тісно пов'язані з традиціями народної творчості, але особливе місце серед них займає випалювання по дереву. Це мистецтво розвивалося паралельно з іншими видами художніх ремесел, виступаючи самостійно або доповнюючи їх.

           За допомогою художнього випалювання умільці прикрашають різні вироби з дерева, наприклад декорують посуд, дерев'яні статуетки, панно, картини та інші предмети інтер'єру.

           Випалювання - це, безумовно, творчий процес, який потребує фантазії, посидючості, твердої руки, акуратності і терпіння. Усі лінії і крапки потрібно виконувати точно і обережно, інакше вся робота може бути зіпсована одним неправильним рухом.

           Існують декілька різних способів випалювання - пірографія, піротипія, випалювання кислотою, тертям, на вогні або гарячому піску, лінзою на сонці.

           Пірографія у перекладі з грецької означає "гаряче малювання". У даному випадку рисунок наносять на поверхню деревини, фанери, корку або будь якого іншого органічного матеріалу за допомогою розжареної голки. Під дією температури, що перевищує 150˚С, зовнішній вигляд матеріалу починає змінюватися. Цей прийом отримав широке розповсюдження тільки у другій половині ХХ ст. після винаходу електричного приладу для випалювання. Раніше цей спосіб зустрічався доволі рідко і його , в основному, застосовували майстри що працювали з шкірою та кісткою. Зображення наносили спеціальним інструментом, який нагрівали на відкритому вогню.

           У теперішній час пірографія досить популярна як самодіяльний або дитячий вид творчості завдяки електричному пірографу (але вже існують прилади, що наносять рисунок лазером).

            До художнього випалювання також відносять піротипію, що в перекладі з грецької означає "вогняний друк" і являє собою декорування деревини за допомогою гарячих відбитків розжарених металевих штемпелів. таким способом часто обробляли бересту (кору берези), декорували різні дерев'яні і шкіряні вироби. Цим прийомом користувалися меблеві фабрики, щоб ставити своє клеймо на вироби.

            Випалювання на дерев'яних поверхнях також виконують за допомогою кислоти. Поверхню дошки красять у темний колір, потім нанесене на неї зображення витравлюють кислотою.

            Деякі майстри декорують невеликі дерев'яні вироби на токарному верстаті за допомогою тертя. Для чого прикладають шматочок деревини твердої породи або спеціальний металевий інструмент до виробу, який обертається на верстаті.

            Інколи для обробки деревини випалюванням використовують відкритий вогонь, нагрітий пісок та глину. за допомогою цього також можна отримати своєрідний, красивий і неповторний рисунок.

   Повернутися на головну